flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у Жмеринському міськрайонному суді Вінницької області

ЗАТВЕРДЖЕНО

В.о.голови Жмеринського

міськрайонного суду Вінницької області

___________________Л.Ю.Сенько

«____»_______________ _____ року

 

ПОЛОЖЕННЯ
        про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку
        знань з питань пожежної безпеки
у Жмеринському міськрайонному

суді Вінницької області
 

  1. Загальні положення

 1.1. Це  Типове  положення  розроблено відповідно до  Кодексу цивільного захисту України та   на   основі   "Типового   положення   про   спеціальне   навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України"

1.2.   Положення встановлює порядок та види навчання, інструктажів з питань пожежної безпеки, порядок перевірки знань з питань пожежної безпеки суддів та працівників аппарату  Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області.

1.3.       Працівники суду під час прийняття на роботу та за місцем роботи повинні   проходити   інструктажі   з   питань   пожежної   безпеки   (надалі   -протипожежні інструктажі) відповідно до порядку, встановленого в розділі 2 цього положення.

Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, попередньо, до початку самостійного виконаня робіт, повинні пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), а потім постійно, один раз на рік- перевірку знань.

1.4 Організація   своєчасного   і   якісного   проведення   спеціального навчання,   інструктажів   та   перевірки   знань   з   питань   пожежної   безпеки покладається   на   керівника апарату   Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області.   

1.5.      Допуск до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання, передбаченого   посадовою   інструкцією,   інструктажі   або   перевірку   знань, ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.

 

2. Протипожежні інструктажі.

2.1.       За призначенням та часом проведення протипожежні інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

2.2.       Вступний   протипожежний    інструктаж    проводиться    з   усіма працівниками, які щойно прийняті на роботу (постійну або тимчасову), а також з   особами,   що   прибули  до суду  у  відрядження   і   мають   брати безпосередню участь у виробничому процесі. Він проводиться на підставі діючих у суді правил, інструкцій та інших нормативних актів з питань пожежної безпеки працівником , на якого наказом суду покладено ці обов’язки.

Програма для проведення вступного протипожежного інструктажу затверджується керівником апарату  суду (додаток №1)

2.3.       Первинний протипожежний інструктаж проводиться безпосередньо на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника.

Його повинні проходити:

 •  усі новоприйняті на роботу (постійну чи тимчасову);

•   працівники переведені з інших підприємств;

•  будівельники   сторонніх   організацій,   які   виконують   на   діючому об'єкті будівельно-монтажні, ремонтні або інші роботи;

2.4.      Повторний протипожежний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками індивідуально або по групах не менш як один раз на рік за переліком питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів.

 2.5.       Позаплановий     протипожежний     інструктаж     проводиться     з працівниками на робочому місці або у спеціально відведенному для цього приміщенні:

•  у разі введення в дію нових або доопрацьованих нормативних актів з питань пожежної безпеки (норм, правил, інструкцій, положень тощо);

•  у разі зміни технологічного процесу, застосування нового або заміни чи модернізації існуючого пожежонебезпечного устаткування;

•   на   вимогу   державних   інспекторів   з   пожежного   нагляду,   якщо виявлене незадовільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому   місці,   невміння   діяти   у   випадку   пожежі   та   користуватися первинними засобами пожежогасіння.

2.7.      Позаплановий       протипожежний       інструктаж       проводиться індивідуально або з групою працівників споріднених спеціальностей (видів робіт). Обсяг та зміст інструктажу визначаються в кожному випадку окремо, залежно від причин, що викликали необхідність його проведення.

2.8.      Цільовий протипожежний інструктаж проводиться з працівниками перед   виконанням   ними  разових   (тимчасових)   пожежонебезпечних  робіт (зварювальних, розігрівальних та інших), при ліквідації аварії, стихійного лиха.

2.9.       Первинний, повторний, позаплановий та цільовий протипожежні інструктажі   проводиться   особою, на яку покладено обов’язки по відповідальності за протипожежний стан в приміщенні Жмеринського міськрайонного суду, які пройшли навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки.

2.10.     Первинний, повторний та позаплановий інструктажі завершуються перевіркою знань. Перевірку здійснює особа, яка проводила інструктаж.

2.11.     Проведення   протипожежних   інструктажів   може   здійснюватися разом з відповідними інструктажами з охорони праці.

2.12. Про  проведення  всіх видів протипожежних інструктажів, крім цільового,  у ЖУРНАЛ  реєстрації інструктажів з питань пожежної безпеки робиться запис з підписами осіб,  з якими проводився інструктаж,  і тих,  хто  його проводив.(Додаток 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1
до
Положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у Жмеринському міськрайонному

суді Вінницької області



ПРИМІРНИЙ ПЕРЕЛІК

питань, з якими необхідно ознайомити працівників

під час проведення вступного, первинного та

 протипожежних інструктажів
 

               1. Вступний протипожежний інструктаж

     Під час   проведення   вступного  протипожежного  інструктажу особи, яких приймають на роботу, мають бути ознайомлені з:

     наявністю небезпечних   у   пожежному  відношенні  виробництв (дільниць, робіт) та їх загальною характеристикою;

     діючими на   об'єкті   правилами,   інструкціями,   наказами, положеннями з питань пожежної безпеки,  загальними  вимогами  щодо утримання протипожежного режиму;

     порядком паління,  застосування відкритого вогню,  проведення вогневих та інших пожежонебезпечних робіт;

     можливими причинами пожеж та запобіжними заходами щодо них;

     відповідальністю за порушення правил пожежної безпеки;

     місцезнаходженням об'єктової пожежної охорони,  а в  разі  її відсутності - найближчої пожежної частини;

     існуючим на підприємстві порядком (системою) сповіщення людей про пожежу;

     діями у разі виникнення  пожежі  (порядком  виклику  пожежної охорони, евакуації людей, матеріальних цінностей тощо);

     правилами використання первинних засобів пожежогасіння.

        2. Первинний і повторний протипожежні інструктажі

     Під час  проведення  первинного  і   повторного   інструктажу необхідно ознайомити працівників із:

     стислою характеристикою   пожежної    небезпеки    агрегатів, устаткування,  речовин та матеріалів, що використовуються в даному приміщенні або певній споруді;

     можливими причинами  виникнення пожеж та запобіжними заходами і діями щодо них (у тому  числі  у  процесі  роботи  та  після  її завершення);

     правилами (інструкціями) пожежної безпеки,  встановленими для працівників  даного  приміщення,  дільниці  або споруди,  вказавши місця паління, якщо воно не забороняється;

     засобами зв'язку  та  місцезнаходженням найближчого телефону;

     правилами утримання шляхів евакуації;

     призначенням існуючих   установок  пожежної  сигналізації  та автоматичного пожежогасіння;

     місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння та правилами їх використання;

     діями в  разі  виникнення  пожежі  (порядком виклику пожежної охорони, сповіщення людей, проведення евакуації тощо).

     Проведення протипожежних     інструктажів     супроводжується практичним  застосування  існуючих  на  об'єкті   засобів пожежогасіння.
 

Додаток 2
до
Типового положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у Жмеринському міськрайонному

суді Вінницької області


 

ЖУРНАЛ
        реєстрації інструктажів з питань пожежної безпеки

 

N з/п

Дата

Вид інструктажу (вступний, первинний,

повторний,позапла-  новий)   та назва  

або інструкції

за якою   отримано  

інструктаж

 

Прізвище,| ім'я та  по  батькові особи,   яку  інструк тують

 

Професія (посада) особи, яку інструк тують (для вступного інструктажу

найменування   

підрозділу,   

куди направляється    особа)

 

Прізвище, ініціали посада особи яка інструктує

 

Підписи

При мітки

 

особи,   яку  інструк тують

особи

яка інструк-тує

 

1

2

3

4

5
6

7

8

9

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Додаток  3
до
Положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у Жмеринському міськрайонному

суді Вінницької області

 

РЕКОМЕНДОВАНА ПРОГРАМА
         проведення занять з пожежно-технічного мінімуму
 

     Під час  розробки  конкретних  програм  з  пожежно-технічного мінімуму  необхідно  враховувати  специфіку  виробництва,  пожежну небезпеку   речовин  і  матеріалів,  що  застосовуються,  та  інші чинники, які впливають на стан пожежної безпеки підприємства.

     Вивчаючи теми  пожежно-технічного мінімуму,  слід інформувати тих,  хто навчається,  про найбільш характерні випадки  пожеж,  що мали місце на підприємстві.

     Для кращого  засвоєння  матеріалу  бажано  використовувати  з навчальною метою різні навчальні експонати,  фотознімки,  плакати, макети, технічні засоби навчання тощо.

ТЕМА 1 (2-4 години)
                Заходи пожежної безпеки на об'єкті

     Стисла характеристика  об'єкта (приміщення суду) та його пожежної небезпеки. Основні  положення Кодексу цивільного захисту України. Загальнооб'єктові правила,  інструкції, положення та накази  з  питань пожежної безпеки.  Відповідальність за порушення правил пожежної безпеки.

     Основні причини   пожеж:   несправність   обладнання,   іскри електрогазозварювальних  робіт  та необережне поводження з вогнем, несправність  електроустановок,  порушення   правил   користування інструментами і електронагрівальними приладами тощо.

     Вимоги щодо  утримання  території,  протипожежних   розривів, джерел протипожежного водопостачання.

     Дії працівників апарату суду у разі  виявлення  порушень  правил пожежної  безпеки.  Місцезнаходження та порядок виклику об'єктової пожежної охорони,  а в разі її відсутності -  найближчої  пожежної частини.   Порядок  організації,  мета  та  завдання  добровільної пожежної дружини.

ТЕМА 2 (2-4 години)
            Заходи пожежної безпеки на робочому місці

     Характеристика пожежної небезпеки агрегатів та установок,  що розміщені у приміщенні суду. Дії персоналу у випадку порушень режиму роботи установок, машин і агрегатів. Протипожежний режим на робочому   місці.   Правила   пожежної  безпеки,  встановлені  для працівників суду.

     Можливі причини   виникнення  пожеж.  Дії  персоналу  в  разі загрози виникнення пожежі,  аварії чи  вибуху;  правила  вимкнення, порядок зняття напруги з електроустановок, виклику аварійної допомоги тощо.

     Заходи пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися, стаючи до роботи,  у процесі  роботи  та  після  її  закінчення  з  метою запобігання виникненню пожеж.

 

 

 

ТЕМА 3 (1 година)
         Сповіщення про пожежу та виклик пожежної охорони

     Установлений у суді  порядок  (система)  сповіщення людей про пожежу.

     Засоби зв'язку, сигналізації, які є на об'єкті та на робочому місці,   розміщення   найближчих   апаратів  телефонного  зв'язку, сповіщувачів пожежної сигналізації, пристроїв для подання звукових сигналів   пожежної   тривоги,   систем  сповіщення  та  керування евакуацією  людей.  Порядок  використання  цих  засобів   у   разі виникнення пожежі.

ТЕМА 4 (2 години)

Засоби пожежогасіння, протипожежне

устаткування та інвентар, порядок

 їх використання під час пожежі

     Призначення та місцезнаходження існуючих у суді  засобів пожежогасіння,    протипожежного    устаткування    та   інвентарю (вогнегасники,  внутрішні пожежні крани,  діжки з водою,  ящики  з піском, стаціонарні установки пожежогасіння тощо).

     Загальні поняття  про  пожежну  сигналізацію,  спринклерне  і дренчерне    обладнання    та    інші    установки   пожежогасіння (вуглекислотні, пінні, порошкові тощо).

     Порядок утримання  існуючих  у суді засобів пожежогасіння (у літніх та зимових  умовах).  Правила  використання  вогнегасних засобів, протипожежного інвентарю та обладнання.

ТЕМА 5 (2 години)

Дії під час пожежі

     Дії в разі виявлення  на  робочому  місці  або  на  території суду задимлення  чи  пожежі.  Порядок  повідомлення про пожежу аварійно-рятувальних і пожежних  підрозділів  та  інших  аварійних служб.   Організація  зустрічі  аварійно-рятувальних  та  пожежних підрозділів.  Відключення  у   разі   необхідності   устаткування, комунікацій, електроустановок та вентиляції.

     Гасіння пожежі існуючими на об'єкті  засобами  пожежогасіння; порядок включення стаціонарних установок пожежогасіння,  евакуації людей та матеріальних цінностей.

     Дії після    прибуття    аварійно-рятувальних   та   пожежних підрозділів (надання допомоги у прокладанні рукавних ліній, участь в  евакуації  матеріальних  цінностей  та виконанні інших робіт за розпорядженням керівника пожежогасіння).

Обов'язки членів добровільної пожежної дружини за табелем бойової обслуги.

ДОДАТКОВА ТЕМА 6 (1-2 години)

Заходи пожежної безпеки в побуті

     Основні причини  виникнення  пожеж   у   житлових   будинках: необережне  поводження з вогнем,  використання факелів та паяльних ламп  для  відігрівання  замерзлих  труб  центрального   опалення, водопостачання   чи   каналізації.   Несправності  та  неправильна експлуатація  приладів  газопостачання,  опалення   та   побутових споживачів електроенергії.

     Пожежна небезпека хімічних речовин, предметів побутової хімії та аерозольних препаратів.

     Запобігання пожежам від основних  причин.  Порядок  утримання житлових і підсобних приміщень, індивідуальних гаражів.

     Виклик пожежної  охорони  і   поведінка   громадян   у   разі виникнення пожежі.

     Тема 6 є додатковою до програми пожежно-технічного мінімуму і вивчається  у  зв'язку  з  тим,  що  основна  кількість  пожеж  із загибеллю людей відбувається в побуті.