flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Протокол № 9 від 28 вересня 2012 року

Протокол № 9

оперативної наради навчання працівників

Жмеринського міськрайонного суду

 

28 вересня 2012 року

 

                                                                            На нараді присутні 32 працівники суду.

 

План навчання:

1.      Дії секретаря судового засідання:

-          при призначені кримінальної, цивільної справи до попереднього судового засідання;

-          при підготовці кримінальної справи до судового засідання.

2.      Порядок видачі для ознайомлення судових справ і документів.

3.      Строки здачі справ усіх категорій до канцелярії суду.

4.      Особистісна та процесуальна етика судді, працівників апарату суду.

 

Слухали: Дії секретаря судового засідання:

-          при призначені кримінальної, цивільної справи до попереднього судового засідання;

-          при підготовці кримінальної справи до судового засідання.

 

      З доповіддю  по даному питанню виступила секретар судових засідань Буга Р.М.

 

В обговоренні питання взяли участь керівник апарату Насоненко  Т.А., суддя Заярний А.М., старший секретар суду Смірнова Є.А., секретар суду Мельник О.С.

            Обговоривши питання відзначили, що попереднє судове засідання проводиться з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду або забезпечення правильного та швидкого вирішення справи. Попереднє судове засідання проводиться суддею за участю сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Для врегулювання спору до судового розгляду суд з'ясовує: чи не відмовляється позивач від позову, чи визнає позов відповідач, чи не бажають сторони укласти мирову угоду або передати справу на розгляд третейського суду. Попереднє судове засідання є обов'язковим для кожної справи, за винятком випадків, встановлених Цивільно-процесуальним кодексом. За заявою однієї або обох сторін про неможливість явки до суду проведення попереднього судового засідання може бути відкладено, якщо причини неявки буде визнано судом поважними. У разі неявки у попереднє судове засідання сторони без поважних причин або неповідомлення нею причин неявки з'ясування обставин у справі проводиться на підставі доказів, про подання яких було заявлено до або під час попереднього судового засідання. У подальшому прийняття інших доказів залежить від поважності причин, через які вони були подані несвоєчасно. Про процесуальні дії, які необхідно вчинити до судового розгляду, суд постановляє ухвалу. Попереднє судове засідання проводиться з додержанням загальних правил, встановлених відповідними Кодексами (Кримінальним, Цивільним та Цивільно-процесуальним) для судового розгляду. За результатами попереднього розгляду справи суддя своєю постановою приймає одне з таких рішень:

1) про призначення справи до судового розгляду;

2) про зупинення провадження в справі;

3) про повернення справи прокуророві;

4) про направлення справи за підсудністю;

5) про закриття справи;

6) про повернення справи на додаткове розслідування.

Після призначення справи до судового розгляду суддя, за допомогою секретаря судового засідання повинен забезпечити прокуророві, підсудному, його захисникові, потерпілому, цивільному позивачеві і їх представникам, коли вони про це заявлять клопотання, можливість ознайомитися з матеріалами справи, а цивільному відповідачеві і його представникові — з матеріалами, що стосуються цивільного позову.

Зазначені особи мають право робити з матеріалів необхідні виписки. Справа повинна бути призначена до розгляду в суді не пізніше десяти діб, а у випадках складності — не пізніше двадцяти діб з дня попереднього її розгляду.

             Секретар судового засідання при призначенні кримінальної чи цивільної справи до попереднього судового засідання та при підготовці справ даних категорій здійснює судові виклики та повідомлення в справах, які знаходяться у провадженні судді; оформлює заявки до органів внутрішніх справ, адміністрації місць попереднього ув’язнення про доставку до суду затриманих та підсудних осіб, готує копії відповідних судових рішень. Секретар судового засідання перевіряє наявність і з’ясовує причини відсутності осіб, яких викликано до суду, і відповідає про це головуючому судді.   

Хід попереднього судового засідання як і судового розгляду повністю фіксується за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Таке фіксування здійснюється секретарем судового засідання, який одночасно веде і журнал судового засідання.

 

Нарада постановила:

1.      Подану інформацію взяти до відома.

2.      Секретарям судового засідання постійно керуватись «Інструкцією з судового діловодства в місцевому загальному суді».

3.      Контроль за виконанням постанови покласти на керівника апарату суду           Насоненко Т.А.

 

Слухали: Порядок видачі для ознайомлення судових справ і документів.

 

 З доповіддю  по даному питанню виступила старший секретар суду Смірнова Єлізавета Андріївна.

 

В обговоренні питання взяли участь керівник апарату суду Насоненко Т.А., секретар суду Колеснік О.В., секретар суду Мельник О.С.

Обговоривши питання відзначили, що судові справи видаються  для ознайомлення виключно  з  дозволу голови суду, його заступника або судді, який головував у справі. Особа, яка бажає ознайомитись з матеріалами справи  повинна звернутись з відповідною письмовою заявою, на  якій накладається резолюція. Під час прийняття заяви на ознайомлення з матеріалами кримінальної, цивільної  справи, учасники судового розгляду зобов’язані пред’явити документ, що підтверджує їх повноваження чи особу.            

 Видача справ для ознайомлення прокуророві, видаються після пред’явлення ним службового посвідчення, адвокатам, які брали участь у розгляді справи, як захисник чи представник потерпілого – після пред’явлення свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю та ордера виданого відповідним адвокатським об’єднанням. Інші учасники процесу, а також особи, які брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обовязки предявляють документ, що посвідчує особу: паспорт, службове посвідчення, пенсійне посвідчення, в необхідних випадках доручення представника.

Ознайомлення з матеріалами судової справи здійснюється в присутності представника служби прийому громадян або судового розпорядника.

Після ознайомлення з матеріалами справи, заява підшивається до матеріалів справи.

Справа, яка надається для ознайомлення повинна бути підшита, всі аркуші у справі повинні бути пронумеровані. Крім того, справа реєструється у відповідному журналі, де зазначається суть справи (прізвище, ім’я, по батькові позивача, відповідача, обвинуваченого, підсудного, тощо), номер справи, година видачі та повернення справи, прізвище особи, стаття Кримінального кодексу України, а також прізвище та ініціали особи, яка видала справу. У журналі видачі справ для ознайомлення також  у відповідній графі вказується підпис особи, яка одержує справу для ознайомлення. При поверненні  справи після ознайомлення, особа яка видала справу, повинна ретельно перевірити наявність всіх матеріалів у справі, пересвідчитись у неушкодженості всіх аркушів справи та зазначити в контрольному журналі про час повернення справи і розписатись про її отримання. Факт ознайомлення з матеріалами кримінальної, цивільної справи,  протоколом судового засідання фіксується особою, яка ознайомилася на обкладинці справи, в чому власноручно вона розписується.

Справи видаються: обвинуваченим, їх законним представникам і потерпілим у кримінальних  справах, сторонам, їх представникам  та іншим особам, які беруть участь у справах – після пред’явлення документа, що посвідчує особу.
            Судові справи надсилаються поштою або кур’єром тільки на письмову вимогу суду вищої інстанції і органів, яким законом надано право витребування справ. До повернення справи до суду ця письмова вимога, копія вироку, рішення, ухвали, постанови та копія супровідного листа, з яким надіслано справу, знаходяться у наряді, який зберігається в канцелярії суду,  після повернення справи зазначені документи додаються до неї.

Категорично забороняється надсилати  іншим установам, органам  судові справи, які не закінчені провадженням.

При видачі процесуальних документів, зокрема, копії вироків, рішень, ухвал, постанов по справах, кожен з них  має  бути  підписаний та скріплений гербовою печаткою належним чином. У випадку, якщо документ складається з двох або більше аркушів, такий документ повинен бути прошитий і також скріплений підписом головуючого судді та гербовою печаткою.  Коли зазначені  рішення були змінені, про це слід вказати в копії, що видаються. Особа, яка одержала  копію документу, повинна розписатись в її одержанні у відповідному журналі - журналі видачі судових документів. У випадку надіслання копії  документа поштою, про це зазначається в довідковому листі по справі.

 

Нарада постановила:

1.      Подану інформацію взяти до відома.

2.      Ознайомлення з матеріалами судової справи здійснювати тільки в присутності працівника апарату суду.

3.      Контроль за виконанням постанови покласти на керівника апарату суду           Насоненко Т.А.

 

Слухали: Строки здачі справ усіх категорій до канцелярії суду.

 

З доповіддю  по даному питанню виступила секретар судового засідання Рожик О.М.

 

В обговоренні питання взяли участь керівник апарату суду Насоненко Т.А. , помічник судді Попеско Л.М., старший секретар суду Смірнова Є.А.,

Обговоривши  відзначили, що звернення до виконання судових рішень, що підлягають до негайного виконання здійснюється секретарем канцелярії.

Секретар судового засідання передає справу на зберігання в канцелярію суду після здійснення  необхідних  дій  щодо оформлення завершеної розглядом процесуальної справи (не пізніше  наступного  дня  після  виготовлення
протоколу судового засідання,  у разі його ведення).

Протокол судового засідання по кримінальній справі повинен бути виготовлений не пізніше семи діб з дня закінчення судового розгляду справи. Протокол судового засідання підписують головуючий і секретар судового засідання. У разі необхідності строк для виготовлення та підписання протоколу судового засідання може бути продовжено головуючим, але не більше ніж на чотирнадцять діб після закінчення судового засідання.

Старший секретар суду в свою чергу здійснює контроль за своєчасною здачею судових справ до канцелярії суду, проводить аналітичну роботу щодо строків здачі справ до канцелярії суду, готує відповідні пропозиції з удосконалення цієї роботи, систематично доповідає керівнику апарату суду про випадки порушення термінів здачі справ до канцелярії суду.

 

Нарада постановила:

1.      Подану інформацію взяти до відома.

2.      Секретарям судового засідання в подальшій роботі не порушувати строків здачі справ до канцелярії суду.

3.      Контроль за виконанням постанови покласти на керівника апарату суду           Насоненко Т.А.

 

Слухали: Особистісна та процесуальна етика судді, працівників апарату суду.

 

З доповіддю  по даному питанню виступив суддя Камінський В.П.

 

В обговоренні питання взяли участь судді суду Сенько Л.Ю., Шепель К.А., Верьовочніков В.М., керівник апарату суду Насоненко Т.А., старший секретар суду Смірнова Є.А.

Обговоривши  відзначили що суддя повинен бути прикладом законослухняності, неухильно додержувати присяги й завжди поводитися так, щоб зміцнювати віру громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду. Суддя має уникати будь-якого незаконного впливу на його діяльність, пов’язану зі здійсненням правосуддя, та не вправі використовувати своє посадове становище в особистих інтересах чи в інтересах інших осіб. Суддя повинен старанно й неупереджено виконувати покладені на нього обов’язки і підтримувати свою професійну компетентність на належному рівні. Він не може робити публічні заяви, коментувати в засобах масової інформації справи, які перебувають у провадженні суду, та піддавати сумніву судові рішення, що набрали законної сили. Суддя повинен здійснювати судочинство в межах та в порядку, визначених процесуальним законом, і виявляти при цьому тактовність, ввічливість, витримку й повагу до учасників судового процесу та інших осіб. Судді при здійсненні правосуддя не повинні допускати проявів учасниками процесу чи іншими особами неповаги до людини за ознаками раси, статі, національності, релігії, політичних поглядів, соціально-економічного становища, фізичних вад тощо.

Суддя, що перебуває на адміністративній посаді в суді, повинен утримуватися від поведінки, дій або висловлювань, які можуть призвести до втрати віри в рівність статусу суддів і в те, що професійні судді колективно управляють внутрішньою діяльністю судів.

Суддя має докладати всіх зусиль до того, щоб на думку розсудливої, законослухняної та поінформованої людини його поведінка була бездоганною.

Етичні вимоги до працівників апарату суду поділяються на дві категорії: особиста етика і професійна етика.

Особиста етика є набором правил, які стосуються особистої поведінки працівника апарату суду, відносин з іншими людьми тощо. Зокрема особиста етика включає такі складові як гідна особиста поведінка і повага до гідності інших. Гідна особиста поведінка включає і гідний зовнішній вигляд. Працівник суду має бути охайним, носити достойний діловий одяг та уникати екстравагантності; носити бейдж, називати себе на першу вимогу відвідувачів суду. Таким чином для працівників апарату суду вводиться так званий «дрес код», який вимагає ділового стилю.

Кожен вчинок працівника суду, який принижує гідність людини, може негативно вплинути на його авторитет і довіру до нього у професійній сфері, а також довіру до суду як конкретної державної установи. Лише усвідомлення загальнолюдських та професійних цінностей робить діяльність працівника суду морально наповненою. Кожен працівник має поводити себе пристойно та уникати будь-яких вчинків, що принижують його гідність і негативно впливатимуть на імідж суду, у якому він працює, та судової системи  в цілому.

Особиста поведінка працівника суду поза робочими годинами не повинна негативно впливати на авторитет суду.

У своїх діях працівники суду повинні виявляти високий рівень поваги, компетентності та професійності. Вони повинні виконувати свою роботу оперативно, старанно, ефективно, ретельно, точно, чесно й прозоро. Працівники суду реалізують своє право на працю, вільно її обравши та погодившись працювати в суді. Працівник суду повинен дбати про те, щоб його поведінка – як у суді, так і поза ним – сприяла збереженню й поглибленню переконання в суспільстві – з боку громадян, експертів, адвокатів і сторін судового процесу – в неупередженості як працівника суду, так і суду в цілому. 

Нарада постановила:

1.      Подану інформацію взяти до відома.

2.      Суддям та працівникам суду постійно дотримуватись етики в суді.

3.      Контроль за виконанням постанови покласти на керівника апарату суду Насоненко Т.А.

 

 

КЕРІВНИК АПАРАТУ

ЖМЕРИНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ                                                                                                                   Т.А.НАСОНЕНКО

 

Секретар                                                                                                                                                   А.В.Шпиль