flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Протокол № 4 від 25 квітня 2014 року

 П Р О Т О К О Л  № 4

оперативної наради суддів та працівників апарату

Жмеринського міськрайонного суду

 

25 квітня 2014 року

На нараді присутні 27 працівників суду.

 

Порядок денний:

1.      Про судову практику розгляду цивільних справ що виникають із договорів позики, кредиту, банківського вкладу за І квартал 2014 року.

2.      Про стан роботи суду з питань діючого законодавства про судовий збір за І квартал 2014 року.

3.      Про судову практику розгляду справ про адміністративні правопорушення та кримінальних проваджень про порушення правил адміністративного нагляду (ст.187 КУпАП, ст.395 КК України) за І квартал 2014 року.

4.      Про судову практику розгляду цивільних справ про спори, що виникають із трудових правовідносин (р.50) за 2013 рік.

 

 

Слухали: Про судову практику розгляду цивільних справ що виникають із договорів позики, кредиту, банківського вкладу за І квартал 2014 року.

 

З інформацією по цьому питанню виступив суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Вернік В.М. який доповів, що за даними судової статистики всього в провадженні Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області упродовж першого кварталу 2014 року перебувала 61 цивільна справа за спорами, що виникли з договорів позики, кредиту чи банківського вкладу, з них у судді Верніка В.М. – 5 справ, Заярного А.М. – 9 справ, Камінського В.П. – 7 справ, Порощука П.П. – 10 справ, Саландяк О.Я. – 12 справ, Сенько Л.Ю. – 5 справ та у судді Шепеля К.А. – 13 справ.

По 31 справі провадження закінчено, або 50,8 % від кількості справ, що перебували на розгляді судів. Із них 12 – з ухваленням рішення, в тому числі 10 справ із повним задоволенням позову, що складає 16,4 % від загальної кількості справ, 1 справа з частковим задоволенням позову та у 1 справі взагалі відмовлено в задоволенні позову, що у обох останніх випадках складає 1,6 % від загальної кількості всіх справ, які перебували на розгляді суддів за спорами даної категорії.

Ухвалами суду дві позовних заяви залишено без розгляду, 15 позовів повернуто позивачу у зв’язку з непідсудністю справи даному суду та неусуненням недоліків позовної заяві у визначений судом строк, по 1 цивільній справі закрито провадження у зв’язку зі смертю боржника; 30 справ становлять залишок на кінець вказаного звітного періоду.

Відмітив, що усі справи даної категорії судом розглянуті в поряду позовного провадження із дотриманням вимог закону. По справах, що надходили до суду вперше протягом звітного періоду, своєчасно постановлені ухвали про відкриття провадження, справи призначались до попереднього судового засідання або безпосередньо до судового розгляду за визначенням суддів.

Також зазначив, що відповідно до ч.3 ст.122 ЦПК України з метою вирішення питання про відкриття провадження по усіх справах даної категорії, у  разі  якщо  відповідачем  у  позовній заяві вказана фізична особа, що не є суб'єктом  підприємницької  діяльності, судом не пізніше  двох  днів  з  дня  надходження  позовної  заяви  направлявся запит до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

Аналіз судової практики зазначеної категорії справ свідчить про те, що найпоширенішими в першому кварталі 2014 року були спори щодо укладення, виконання та розірвання кредитних договорів та договорів позики. Стороною за такими договорами переважно являлися банківські установи, тенденційно зменшилась кількість звернень за позовами кредитних спілок.

Зазначив, що договір кредитування може забезпечуватися іпотекою, заставою, порукою чи гарантією. Вивчення справ показало, що у разі наявності значної суми заборгованості за кредитними договорами, також мало місце звернення стягнення на предмет іпотеки чи застави, що становило основну, або додаткову позовну вимогу.

Терміни розгляду даних справ у переважній більшості знаходилися в межах визначеного законом двомісячного терміну, дотриманню якого додатково сприяло належне здійснення виклику в судові засідання осіб, які беруть участь у справі, у тому числі, в спосіб направлення sms-повідомлень згідно відповідних заяв сторін.

Основними причинами відкладення розгляду цивільних справ даної категорії є неявка у судове засідання сторін та представників.

Копії проголошених судових рішень належно вручені особам, що приймали участь у судових засіданнях під розписку, іншим відсутнім в судових засіданнях особам, які беруть участь в справі, копії рішень направлені рекомендованими листами, повідомлення про їх вручення підшиті до матеріалів справ.

Із розглянутих справ по спорах, що виникають з договорів позики, кредиту, банківського вкладу, винесено 8 заочних рішень. В більшості випадків заочні рішення виносилися на підставі наявних у справі доказів, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлявся про місце та час розгляду справи, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, якщо позивач не заперечував проти такого вирішення справи. Разом з тим, сім заочних рішень суддями винесені без дотримання вимоги ч.1 ст.225 ЦПК України щодо постановлення ухвали про заочний розгляд справи.

У першому кварталі 2014 року на 1 рішення та 1 ухвалу даної категорії справ було подано апеляційні скарги, що складає 3,3 % від загальної кількості справ, що перебували на розгляді суддів. Даними про результати розгляду вказаних апеляцій суд на час проведення аналізу не володіє, оскільки останні в теперішній час перебувають на розгляді в Апеляційному суді Вінницької області.

Проведеним аналізом встановлено, що на протязі першого кварталу 2014 року Жмеринським міськрайонним судом Вінницької області в цілому правильно вирішувались спори даної категорії. При постановленні рішень судді керувались загальними нормами зобов’язального права, положеннями Цивільного кодексу України, якими регулюються спірні правовідносини, виходили з умов договору, укладеного між сторонами, а також враховували рекомендації та правові позиції судів касаційної інстанції.

 

Враховуючи наведене вирішили:

1.                  Інформацію із зазначеного питання взяти до відома.

2.                  Суддям суду рекомендувати використовувати пропозиції викладені в узагальненні при вирішенні справ даної категорії.

3.                  Контроль за виконанням постанови покласти на в.о. голови суду Сенько Л.Ю.

 

 

Слухали: Про стан роботи суду з питань діючого законодавства про судовий збір за І квартал 2014 року.

 

З інформацією з даного питання виступив суддя Жмеринського міськрайонного суду Заярний А.М. який доповів, що частиною 5 статті 119 ЦПК України передбачено, що до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.

Питання щодо сплати судового збору регулюється Законом України «Про судовий збір». Цей закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об’єкти та розміри ставок  судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору. 

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, згідно з ст.4 Закону України «Про судовий збір».

Вищевказаним Законом «Про судовий збір» в ст. 5, також передбачено пільги щодо сплати судового збору.

Також Законом «Про судовий збір» передбачені випадки повернення судового збору за ухвалою суду, зокрема в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; повернення заяви або скарги; відмови у відкритті провадження у справі; залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням); закриття провадження у справі.

Проаналізувавши судові справи за перший квартал 2014 року, які знаходились в провадженні суддів Жмеринського міськрайонного суду вінницької області, дійшов висновку, що в усіх випадках суддями при відкритті провадження у справах та розгляді заяв дотримано вимог Закону щодо розміру сплати судового збору, правильно вирішувалось питання щодо звільнення від сплати судового збору та його повернення. 

 

Враховуючи наведене вирішили:

1.      Інформацію із зазначеного питання взяти до відома.

2.      Рекомендувати суддям суду, при відкритті провадження у справах та розгляді заяв (скарг) дотримуватись вимог Закону України «Про судовий збір».

3.      Контроль за виконанням постанови покласти на в.о. голови суду Сенько Л.Ю.

 

 

Слухали: Про судову практику розгляду справ про адміністративні правопорушення та кримінальних проваджень про порушення правил адміністративного нагляду (ст.187 КУпАП, ст.395 КК України) за І квартал 2014 року.

 

З інформацією з даного питання виступив суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Шепель К.А. який зазначив, що адміністративний нагляд встановлюється судом з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Адміністративний нагляд здійснюється органами внутрішніх справ.

Правила адміністративного нагляду – це сукупність встановлених законом обов'язків та обмежень дій осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд (піднаглядних).

Суддями Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області в першому кварталі 2014 року було розглянуто 23 справи про адміністративне правопорушення за ст.187 КУпАП, з них 13 справ розглянуто за ч.1 ст.187 КУпАП, а 10-ти справ – за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, якщо вони були вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення – за ч.2 ст.187 КУпАП.  По 7-ми справах провадження було закрито, в тому числі по 1-й справі у зв’язку з закінченням строків, передбачених ст.38 КУпАП і по 6-ти справах у зв’язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

При притягненні до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 187 КУпАП судді здебільшого накладали штраф у розмірі 51 грн..

З проаналізованих справ, які були розглянуті суддями Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області у звітному періоді видно, що судді здебільшого дотримуються чинного законодавства при винесення рішень в справах даної категорії, виносять справедливі рішення, які стоять насторожі дотримання прав та законних інтересів осіб, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд.

 

Враховуючи наведене вирішили:

1.      Інформацію із зазначеного питання взяти до відома.

2.      Рекомендувати суддям суду з метою удосконалення судової практики у справах про порушення правил адміністративного нагляду постійно вивчати законодавство та рекомендації вищих судів щодо справ даної категорії.

3.      Контроль за виконанням постанови покласти на в.о. голови суду Сенько Л.Ю..

 

 

Слухали: Про судову практику розгляду цивільних справ про спори, що виникають із трудових правовідносин (р.50) за 2013 рік.

 

З інформацією з даного питання виступив суддя Жмеринського міськрайонного суду Порощук П.П., який зазначив, що згідно Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.

Протягом 2013 року в провадженні Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області перебувало 8 цивільних справ про спори, що виникають із трудових правовідносин, з них 2 - про поновлення на роботі, 6 - про виплату заробітної плати. До апеляційного суду Вінницької області оскаржувалося лише 1 рішення зазначеної категорії.

Протягом 2013 року Жмеринським міськрайонний судом розглянуто - 8 справ зазначеної категорії, з них - 5 ухвалення рішення, 2 - із закриттям провадження , 1 - залишено без розгляду. В залишку на кінець звітного періоду справ даної категорії не перебувало.

В цивільних справах про спори, що виникають із трудових правовідносин розглянутих Жмеринським міськрайонний судом протягом за 2013 рік пред'явлено до стягнення 91029 грн., присуджено до стягнення 106067 грн., в том числі моральної шкоди в сумі 8000 грн., з них 33792 грн. -  в справах щодо поновлення на роботі, 72275 грн .- щодо стягнення заробітної плати.

Зазначив, що при проведенні аналізу стану судової практики цивільних справ про спори, що виникають із трудових правовідносин суддями Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області у 2013 році, встановлено, що розгляд таких справ знаходиться на належному рівні, про що свідчить незначна кількість оскаржених рішень в результаті розгляду апеляційних скарг на ці рішення.

Судді Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області в основному правильно застосовують норми матеріального та процесуального права.

 

Враховуючи наведене вирішили:

1.      Інформацію із зазначеного питання взяти до відома.

2.      Рекомендувати суддям суду повно, всебічно та об'єктивно розглядати та  вирішувати цивільні спори, що виникають із трудових правовідносин

3.      Контроль за виконанням постанови покласти на в.о. голови суду Сенько Л.Ю.

 

 

Голова зборів                                                                                                   Сенько Л.Ю.

 

Секретар зборів                                                                                                Шпиль А.В.